Spring til indhold
SmartEye
Operatør i døgnbemandet kontrolcentral

Kundecase

Ingen indbrud — og en sikkerhedsløsning til en tredjedel af prisen

Rådet for Sikker Trafik · Erhverv · Domicil

Rådet for Sikker Trafik fik en samlet løsning med tyverialarm, adgangskontrol og proaktiv videoovervågning hos én leverandør — til en tredjedel af den tidligere pris, og uden et eneste indbrud siden.

Da Stefan Lehm tiltrådte som IT- og driftsansvarlig, gennemgik han samtlige leverandøraftaler. En dyr alarmaftale blev sendt i udbud, og efter at have vurderet tilbuddene var han ikke i tvivl: SmartEye matchede den eksisterende løsning til en tredjedel af prisen og byggede videre på flere af de enheder, der allerede var på plads.

I dag dækker kameraer og højtalere alle sider af bygningen. Aktivitet kan ses i realtid, og ubudne gæster kan anråbes direkte. Gennem hele forløbet har Stefan Lehm haft samme kontaktperson og høster fordelene ved en integreret totalløsning — tyverialarm, adgangskontrol og videoovervågning hos én leverandør.

Med den tidligere løsning blev der automatisk sendt en vagt afsted, når alarmen gik, hvilket ofte viste sig unødvendigt. Nu agerer kontrolcentralen på distancen — hurtigere og til en lavere pris. Et par indbrudsforsøg er blevet afværget med videooptagelse og anråb, og der har ikke været et eneste indbrud i flere år.

SmartEye er altid utrolig servicemindede og har høj teknisk indsigt. Har jeg brug for support, sender jeg en mail — og de sender en mand.
Stefan Lehm · IT- & Driftschef · Rådet for Sikker Trafik
Resultat

Hvad SmartEye leverede

  • En tredjedel af den tidligere pris
  • Integreret totalløsning — alarm, adgangskontrol og video
  • Realtidsovervågning og anråb fra kontrolcentralen
  • Ingen indbrud i flere år — forsøg afværget

Skal vi også sikre jer?

Et uforpligtende besøg, et skarpt risikobillede og et anlæg formet til netop jeres behov.

Ring Få tilbud